درباره اوکراین

اوکراین کشوری بزرگ در اروپای شرقی است. پایتخت این کشور شهر بسیار زیبای کی یف(کیف) در استان کی یف است. اوکراین کشوری جمهوری است و ریس جمهور آن پترو پوروشنکو میباشد(سال۲۰۱۶ میلادی). مرزهای اوکراین با کشور های بلاروس از شمال، لهستان،اسلوواکی و مجارستان از غرب و رومانی و مولداوی از جنوب غربی، روسیه از شرق و شمال شرق همجوار میباشد. همچنین اوکراین دارای بنادر نیز است که یکی از زیباترین و بزرگترین بنادر آن بندر اودسا در استان اودسا است.دمای هوا در اوکراین بصورت تقریبی در زمستان حداکثر ۳۳ زیر صفر و در تابستان حداکثر ۳۹درجه بالای صفر میباشد.

رودهای فراوانی در این کشور وجود دارد که بزرگترین آنها رود دنیپرو میباشد و این رود شهر کی یف را به دو بخش تقسیم می کند. زبان اصلی مردم این کشور اکراینی ست که یکی از زبانهای اسلاو از شاخه زبان روسی است  پایتخت اوکراین کیف و بزرگترین شهرهای آن خارکف، اودسا، دنپر، دانتسک، زاپاروژه، کیروارخ و لوف می باشند. جمعیت اوکراین حدود 48 میلیون نفر است. غیر از اوکراینی ها بر اساس درصد جمعیتی، روسها (4/1 میلیون)، یهودیان، بیلوروسها، لهستانیان، مولداویاییها و غیره زندگی می کنند. زبان رسمی در این کشور زبان اوکراینی است ولی در اغلب مکانهای عمومی به زبان روسی محاوره میکنند ، دین آنها مسیحیت وکاتولیک است.

اوکراین پس از روسیه پهناورترین کشور اروپاست. با ذخیره وسوسه انگیزی از معادن فلزی ارزشمند. نیمی از آهن و فولاد کل شوروی از اوکراین بدست می‌آمد. چهل درصد از کل سنگ منگنز دنیا در دوران شوروی از اوکراین صادر می‌شد. به این فهرست، منابع ذغال سنگ، جیوه، تیتانیوم و نیکل را هم باید فزود. اوکراین یکی از مهمترین کشورهای معدنی دنیاست که هم از نظر تنوع و هم حجم ذخایر در دنیا کم‌نظیر است.

گفته می‌شود ۸۰۰۰ معدن از ۹۰ کانی ارزشمند در سراسر خاک اوکراین وجود دارد.  بر خلاف بیشتر کشورهای معدنی که کشاورزی خوبی ندارند اوکراین صاحب نوع بسیار حاصلخیزی از خاک هم هست. این خاک که بنام خاک سیاه (یا سرزمین سیاه) معروف است حاصلخیزترین خاک کره زمین است و در روسیه و کانادا نیز یافت می‌شود. اوکراین صاحب یک چهارم از خاک سیاه کره زمین است. این خاک استثنایی و حاصلخیز، یکی از سرمایه‌های ملی اوکراین است. کشاورزی در این خاک بدون کود انجام می‌شود. کشاورزان می‌گویند سربازان نازی در جنگ جهانی دوم این خاک را با خود به آلمان می‌بردند.

کشور اوکراین در شرق اروپا واقع است. این کشور با روسیه، روسیه سفید، مولداوی اسلواکی، مجارستان و رومانی مرز زمینی و با کشورهای روسیه، بلغارستان، ترکیه و گرجستان مرز آبی دارد. مساحت آن حدود 600000 کیلومتر مربع است. در جنوب اوکراین آبهای دریای سیاه، لهستان، و آزوف واقع شده است. دریای سیاه از نظر حمل و نقل دریایی دارای ارزش فوق العاده ای است. 

مهمترین بنادر اوکراین: اودسا، ایلیچفسکی، نیکلایف، سیواستاپل، یالتا و کرچ می باشند   اوکراین به 25 استان، 394 شهر، 892 شهرک، 477 ناحیه و 3 ناحیه بزرگ اقتصادی: کناره رود دنپر، جنوب غربی و جنوبی تقسیم می شود. اوکراین دارای سرزمینی با شرایط مساعد جهت توسعه کشاورزی و دامپروری و بهبود زندگی مردم و دارای شرایط استراتژیک خاص میباشد. آب و هوای اوکراین متعارف و متغیر است به استثنای تنگه جنوبی سواحل استان کرمل که گرمسیر است.

جمعیت این کشور بالغ بر ۴۶٬۱۷۹٬۲۲۶ نفر می‌باشد با توجه به آن که بیشتر نواحی صنعتی در شرق و جنوب شرقی اوکراین واقع شده‌اند، تراکم جمعیت در این نواحی بیشتر است، همچنین ۶۷٫۲٪ از جمعیت اوکراین نیز در مناطق شهری زندگی می‌کنند. طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ اوکراین، ۷۷٫۸٪ از جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی و مابقی را نژادهای روسی (۱۷٫۳٪)، بلاروسی (۰٫۶٪)، مولداوی، تاتارهای کریمه (۰٫۵٪)، بلغارها (۰٫۴٪)، مجارستانی (۰٫۳٪)، رومانیایی (۰٫۳٪)، لهستانی (۰٫۳٪)، یهودیان (۰٫۲٪)، ارامنه (۰٫۲٪)، یونانی‌ها (۰٫۲٪) و تاتارها (۰٫۲٪) تشکیل می‌دهند.

آثار باستانی و اماکن دیدنی در کی یف زیاد است. موزة ملی تاریخ جنگ کبیر میهنی ( 1941 ـ 1945 ) یکی از این مناطق دیدنی است که روزچهارشنبه 19/7/85 فرصتی برای بازدید از آن دست داد. این موزه که در زمان ریاست جمهوری برژنف که اوکراینی الاصل بود، بنا شده با هدف ثبت تاریخ و اسناد و جنگ افزار باقی مانده از دفاع روسیه در برابر حملات نازی های ساخته شده است، محوطة بیرونی این موزه بسیار بزرگ و دلگشاست و یکی از مسیرهای منتهی به موزه، امتداد پارک بزرگی است که میدان دوستی ملتها در آن قرار دارد. موزه بر فراز تپه ای مشرف به رود دنیپر ساخته شده است.

در بدو ورود به محوطة موزه، نمایشگاهی دائمی در فضای باز از جنگ افزارهای سنگین مورد استفادة شوروی در جنگ افغانستان برپاست. انواع تانکها، چند نمونه هواپیما، انواع توپ، یک عراده موشک انداز مهمترین اشیای به نمایش در آمده در این بخش از موزه است ( تصاویر شمارة 21 و 22 ) . در بخشی دیگر از محوطة بیرونی کاسة آتشی با قطر 16 متر قرار دارد که ظاهراَ مشعل المپیک سال 1980 بوده است. بر فراز این تپه بخشی از شهر که خانه های ویلایی ثروتمندنشین در آن واقع است، به چشم می خورد و در بخشی دیگر، نمایی زیبا از رودخانه و لنجهای توریستی و حاشیة سرسبز آن و اندکی آن طرف تر خیابانهای پرتردد و برجهای مسکونی. مجسمة بزرگ مام میهن ( رودینا مات ) بر فراز این موزه بنا نهاده شده است. ( تصویر شمارة 23 ) این مجسمة نقره ای رنگ 62 متر ارتفاع دارد، جنس آن از برنز است و 150 تن وزن دارد.

همچنین در محوطة بیرونی موزه، جای جای پیکرتراشی های روی دیوار در بردارندة صحنه هایی از جنگ و مقاومت مردم نصب شده است. موزة ملی تاریخ جنگ کبیر میهنی در 7 اکتبر 1974 افتتاح شده است. ساختمان موزه را معماری مشهور به نام ویتچ ساخته است. ساختمان مرکزی موزه 14 تالار با مساحت پنج هزار متر مربع دارد و از سه طبقه تشکیل شده است. بخش اصلی موزه در طبقة اول قرار دارد، طبقة دوم که بسیار کوچکتر از طبقة اول است به پیروزی روسها و اوکرایینیها بر آلمان اختصاص دارد و طبقة سوم که تالار قهرمانان نام دارد در اصل دیوارهایی عریض و مایل است که نام شهدای جنگ ( شاید همة آنها ) با رنگ طلایی بر آنها حک شده است. و در وسط این تالار هم ویترینی شامل مدالها و یادداشتهای یکی از قهرمانان ملی قرار دارد. در این موزه 12 هزار قطعه وسایل و ادوات جنگی و یا مربوط به جنگ و سربازان نگاهداری می شود.

از نکات قابل توجه این موزه، نگاهداری و نمایش دفتر خاطرات دست نوشته های سربازان و فرماندهان جنگ و برخی لوازم شخصی آنهاست که شاید بتوان آن را به عنوان میراث نگاه کمونیستی و توجه به وجه اجتماعی جنگ شمرد. همچنین در این موزه نقشه هایی پیرامون مراحل مختلف جنگ و نیز چگونگی انتقال و مدیریت مراکز صنعتی مناطق جنگ زده وجود دارد که برای نشان دادن ابعاد مختلف جنگ بسیار سودمند است. همچنین در تالارهای مختلف موزه تلویزیونهای بزرگی تعبیه شده است که به روال موزه های معتبر و بزرگ باید برای توضیح در بارة آن تالار و ارائة اطلاعات تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد، ولی هیچ یک از این تلویزیونها فعال نبود. از دیدنی های این موزه، بخش مربوط به اردوهای نازی ها و ادوات اعدام روسها و گیوتین و کورة سوزاندن کشته ها و تولید کود از سوختة آنهاست که بسیار مشمئز کننده بود. صندوقی برای گردآوری کمک برای هزینه های نگهداری موزه در کنار پلکان رفتن به طبقة دوم نصب شده بود، که به نظر من صورت خوشی نداشت.

صدماتی که مردم اوکراین از جنگ خورده اند و دفاعی که از سرزمین خود کرده اند و خاطرات تلخی که هنوز به طور کامل از ذائقة تاریخی آنها محو نشده است، می تواند به عنوان یک از زمینه های مناسب و مشترک تاریخی با ایران که زخم خوردة هجوم ناموفق بعثی های عراق است، مورد بهره برداری سیاسی و فرهنگی و حتی اقتصادی قرار گیرد. موزه با همة عظمتش، خالی از ظرافتهای هنری و حتی علمی است ولی می تواند ما را به این فکر بیاندازد که چرا برای ثبت تاریخ شکوهمند هشت سال دفاع مقدس به رغم همة تلاشهای ستودنی، هنوز کاری درخور که بتواند دهها سال و حتی قرنها ماندگاری داشته باشد، صورت نگرفته است.

اوکراین دارای جاذبه های توریستی زیاد بوده و علارغم آنکه در قاره اروپا واقع شده کشوری ارزان و با مخارجی پائین میباشد. واحد  پول اوکراین گریونا میباشد و هر 5/1 گریونا 1 دلار میباشد.

زبان مردم اوکراین از گروه زبان‌های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان آن به مانند زبان روسی می‌باشد. زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد. الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می‌باشد و تفا وت میان این دو اندک است.

تور اوکراین - درباره اوکراین

درباره ما

درباره ما

تماس با ما

آدرس: مطهری نرسیده به سهروردی جنب بانک انصار پلاک 97 طبقه دوم واحد 5

تلفن: 02188511741 - 02188511742 - 02188511743

ایمیل: info@tourtkt.com

telegram  instagram  facebook  twitter